Savjeti za turno skijanje
Osnovni preduvjet za sigurno bavljenje turnim skijanjem, uz dobru fizičku kondiciju i znanje skijanja, je završavanje turno skijaške, alpinističke ili visokogorske škole u nekom od planinarskih društava.
Škola je potrebna da bi stekli temeljna znanja i vještine potrebne za kretanje po planinama u snježnim uvjetima. Ovdje su dani samo osnovni savjeti koji nikako ne mogu zamijeniti pohađanje ovih tečajeva.
Prije odlaska na turu:
Vodite računa o stanju i ispravnosti vaše opreme, da vas ne bi iznevjerila u neželjenom trenutku.
Prilikom odabira ture vodite računa da po težini bude u skladu s vašim mogućnostima.
Prije odlaska na turu koju ne poznajemo proučite opis u literaturi, te ju unaprijed prođite po karti da bi mogli predvidjeti kakve vas teškoće očekuju.
Obavezno pratite vremensku prognozu i izvještaj o stanju snježnog pokrivača za područje gdje planirate turu. Odabir ture uskladite sa ovim podacima, a u slučaju nepovoljnih uvjeta (visok stupanj opasnosti od lavina, predviđena velika količina padalina i sl.), turu je najbolje odgoditi.
Ako je moguće, raspitajte se o uvjetima na turi kod turnih skijaša koji su je nedavno prošli. U ovu svrhu vrlo su korisne turno-skijaške Internet stranice (na primjer https://www.skitourenguru.ch).
Ponesite svu potrebnu opremu. Treba imati na umu da su cepin i dereze osnovna oprema za kretanje po planinama u snježnim uvjetima, te da ih trebamo ponijeti na svaku zahtjevniju turu. Također u obaveznu opremu ulaze lopata i lavinski primopredajnik (Ortovox, Pieps i sl…). Ova oprema naravno ima smisla samo ako je imaju svi članovi grupe, te ako su izvježbani u korištenju ove opreme
Mobilni telefon je također obavezna oprema. Raspitajte se prije ture o brojevima telefona Gorske službe spašavanja za područje gdje planirate turu.
Na turi:
Izbjegavajte ići na ture sami. Ako se već odlučite na samostalan odlazak na turu, izaberite ture koje su popularne među turnim skijašima i gdje je veća vjerojatnost da vam netko može priskočiti u pomoć u slučaju nevolje.
Provjerite postoji li u području na kojem želite istraživati speleološke objekte opasnost od histoplazmoze – gljivične infekcije do koje dolazi udisanjem spora gljive Histoplasmosa capsulatum koje se nalaze u prašini, izmetu ptica ili šišmiša – simptomi bolesti slični su tuberkulozi.
Na turu kreaite dovoljno rano, da bi u slučaju nepredviđenih teškoća imali dovoljnu rezervu vremena. Također je često u popodnevnim satima zbog viših temperatura povećana opasnost od lavina.
U slučaju slabe vidljivosti od ture je najčešće najbolje odustati.
Brzinu kretanja prilagodite najsporijem članu ekipe. Držite se u grupi i izbjegavajte nepotrebno iscrpljivanje. Imajte na umu da vam u slučaju nezgode može zatrebati dodatna snaga za pomoć unesrećenom ili odlazak po pomoć.
Turnoskijaški spust najbolje je planirati po smjeru uspona, jer na taj način izbjegavate opasnost da prilikom spusta naiđete na neugodna iznenađenja (led, lavinozne padine, nedostatak snijega, strmi skokovi i stijene).
Padine koje ocijenite potencijalno lavinoznim, prelazite jedan po jedan, a nikako ne u grupi. Također u takvim prilikama oslobodite sigurnosne vezice na skijama i skijaškim štapovima.