Savjeti za brdski biciklizam
Povećanje sigurnosti kod bavljenja brdskim biciklizmom
Savjeti za sigurnost navedeni u ovom tekstu namijenjeni su svim aktivnim brdskim biciklistima, bez obzira na granu brdskog biciklizma kojom se bave ili razinu posvećenosti koju ulažu u ovaj sport.
Bez obzira na mnoge subjektivne i objektivne opasnosti koje su sastavni dio ovog sporta, pravilnom edukacijom i usvajanjem određenih pravila, mnoge od njih moguće je smanjiti. Na taj način doprinosite vlastitoj sigurnosti, ali i sigurnosti cijele grupe.
Sa većom razinom svjesnosti svih mogućih scenarija nesreće i ispravnim reagiranjem sa potrebnom opremom i znanjem, moguće je zbrinuti unesrećenu osobu i spriječiti daljnje ozljede do dolaska interventnih službi. U najboljem scenariju, zbrinut ćete unesrećenog za nastavak vožnje.
Općenito
Učlanite se u lokalni klub da čujete savjete iskusnijih članova.
Naučite koristiti svu opremu u Vašoj prvoj pomoći.
Educirajte se o pružanju prve pomoći/investirajte u dobru knjigu prve pomoći/vježbajte.
Unutar kluba kontaktirajte lokalnu Stanicu Gorske službe spašavanja zbog organizacije prezentacija, edukacija i predavanja o prvoj pomoći i HGSS-u.
Vizualizirajte moguće scenarije i način na koji bi ih Vi najbolje riješili u udobnosti svojeg doma.
Pojedinačna vožnja:
Osnovna prva pomoć.
Puna baterija na mobitelu.
Zviždaljka (na mjestu gdje je lako dostupna).
Naučite koristiti funkcije GPS uređaja da možete pročitati koordinate Vaše lokacije
Uvijek nosite sa sobom nešto slatko (čokoladicu, bombon i sl.) i nešto slano (npr. malo soli).
Tablete za alergiju ukoliko ste alergični, a dodatna preporuka je da se konzultirate sa svojim liječnikom i nosite tablete za ublažavanje alergijske reakcije u slučaju uboda stršljena, pčele ili sl.
Ukoliko imate neku bolest (npr. dijabetes, problem sa srcem, epilepsiju ili sl.) i/ili pijete neophodne lijekove, napišite to na komad papira koji možete uložiti u svoju prvu pomoć da kao informacija budu dostupni kod spašavanja.
Informirajte članove grupe ukoliko imate neku bolest i/ili uzimate neophodne lijekove i pazite da u tom slučaju Vaši lijekovi budu na dostupnom i poznatom mjestu
Grupna vožnja:
Osnovna prva pomoć
Zviždaljka
Puna baterija na mobitelu
Naučite koristiti funkcije GPS uređaja da možete pročitati koordinate Vaše lokacije ili
uvijek nosite sa sobom nešto slatko (čokoladicu, bombon i sl.) i nešto slano (npr. malo soli)
Tablete za alergiju ukoliko ste alergični i preporuka dodatno , konzultirajte se sa sa svojim liječnikom i nosite tablete za ublažavanje alergijske reakcije u slučaju uboda stršljena, pčele ili sl.
Ukoliko imate neku bolest (npr. dijabetes, problem sa srcem, epilepsiju ili sl.) i/ili pijete lijekove, napišite to na komad papira koji možete uložiti u svoju prvu pomoć, tako da Vaši podaci budu dostupni kod spašavanja
Informirajte članove grupe ukoliko imate neku bolest i/ili uzimate neophodne lijekove i pazite da u tom slučaju Vaši lijekovi budu na dostupnom i poznatom mjestu
U slučaju nesreće:
Pokušajte ostati prisebni da možete racionalno razmišljati i iskoristiti kompletno znanje koje posjedujete da pomognete unesrećenom i obavijestite interventne službe na 112! Iskoristite ostale članove da budu korisni, npr. dojavu nesreće na 112 neka obavi netko drugi dok se Vi bavite unesrećenim. Netko drugi neka pripremi svoju prvu pomoć itd.
Nemojte pomicati unesrećenog ukoliko niste izloženi daljnjem stradavanju (rušenje drveća, kamenja, odroni, životinje, jureća vozila i sl). Fiksirajte glavu unesrećenog s obje ruke dok se sigurno ne uvjerite da nema ozljeda glave, vratne kralježnice, odnosno kralježnice. Pričajte sa unesrećenim da provjerite razinu svijesti. Svakako iskoristite druge osobe da Vam pomognu oko unesrećenog. Ne širite paniku.
NE skidajte kacigu unesrećenog! Umirite unesrećenog i procjenite stanje svijesti! Ukoliko je unesrećeni bez svijesti, odnosno u bilo kojem stanju svijesti koje nije budno stanje svijesti praćeno razumnom i normalnom verbalnom komunikacijom, odmah zovite 112! Operater će Vas voditi kroz razgovor i spojiti na ispravnu interventnu službu!
Zaustavite obilna krvarenja koristeći zavoje i komprese iz prve pomoći, konstantno u interakciji sa unesrećenim zbog praćenja stanja svijesti.
Utoplite unesrećenog ukoliko se ne može micati (astrofolija), podložite eventualne prijelome da smanjite razinu boli unesrećenog do dolaska pomoći. Osoba koja nema poremećeno stanje svijesti, prirodno će se složiti u položaj u kojem je najmanje boli.
Kod osoba bez svijesti konstantno pratite disanje i puls. Ukoliko osoba ne diše i nema puls, započnite sa umjetnim disanje i masažom srca (prije toga morate obavezno kontaktirati i obavijestiti interventne službe!)
Ukoliko osoba prestane disati (unesrećeni na leđima ugušit će se vlastitim jezikom), u okviru svojeg znanja morat ćete osloboditi dišni put jednim od prikladnih zahvata (npr. podizanjem donje čeljusti), odnosno u krajnjem slučaju, postavit ćete osobu u bočni položaj vodeći se pretpostavkom da osoba ima ozljeđenu kralježnicu. To znači da svaka promjena položaja mora imati minimalni pomak kompletne kralježnice i glave, odnosno njihovog međusobnog odnosa.
Kod ubodnih rana, NE vaditi zabodene predmete iz rane, komprese i zavoje slažete oko zabodenog predmeta! Isto vrijedi i kod vanjskih prijeloma kostiju.
Kod ozljeda prsnog koša kod kojih se čuje šištanje, odnosno zrak koji izlazi, potrebno je ranu prekriti sterilnom kompresom i zatim sve zajedno nepropusno učvrstiti većom plastičnom folijom. Obavezno odlijepite jedan mali ugao da bi zrak mogao slobodno izlaziti, a iz razloga da se spriječi daljnje punjenje zraka izvana i kolabriranje plućnog krila. Kompresa sa plastičnim pokrovom zapravo ima funkciju nepovratnog ventila.
Kod ozljeda trbuha, obilnog krvarenja i sumnje na unutarnje krvarenje NE podižite noge unesrećenog! OBAVEZNO zovite 112!
NE ispirite duboke rane.
Naučite prepoznati simptome hipoglikemije – peckanje usnica, razdražljivost, zamagljenje vida, drhtavica i poteškoće u komunikaciji. Osobi koja je pri svijesti, potrebno je dati neku namirnicu koja je izvor šećera, nakon čega bi trebao slijediti normalan obrok.